Jak oddać 1 procent podatku?

Pamiętaj: Przekazanie 1% jest wskazaniem, że jeden procent podatku Urząd Skarbowy przekazuje fundacji a 99% podatku przekazuje do budżetu. W żaden sposób nie zwiększa to Twoich zobowiązań wobec budżetu lub nie zmniejsza kwoty ewentualnego zwrotu podatku.
1% podatku który i tak płacisz, przekazywany jest do organizacji pożytku publicznego zamiast do budżetu.

Kto może oddać jeden procent podatku?

Z formalnego punktu widzenia 1 procent może oddać każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik objęty liniową, 19-procentową stawką podatku, podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Jednego procenta nie może przekazać podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej.

Kiedy przekazujemy 1 procent?

Jeden procent naszego podatku może być przekazany dla wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego tylko wtedy gdy rozliczymy się w terminie. Termin na rozliczenie roczne trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Inaczej jest w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu wtedy termin jest krótszy – od 1 do 31 stycznia.

Czego potrzebujemy aby oddać 1 procent?

Wypełniając zeznanie roczne potrzebujemy w zasadzie trzech informacji:

 1. Nazwa organizacji pożytku publicznego uprawnionej do otrzymywania 1 procenta - przy rozliczeniu za rok 2012, nazwa organizacji nie jest wymagana, wystarczy numer KRS
 2. numer KRS tej organizacji
 3. kwota nie większa niż jeden procent należnego podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół)

W praktyce:
Gdy podatek należny wynikający z zeznania wyniósł 6 501,00 zł. Możemy wskazać kwotę 1% (6 501,00 zł/100), czyli 65,01 zł, co w zaokrągleniu w dół daje 65,00 zł.

Jak przekazać 1 procent?

Gdy mamy informacje wymienione w poprzednim akapicie, przekazanie 1 procenta jest już proste.

W sekcji H wpisujemy kolejno informacje: w polu 124. numer KRS organizacji pożytku publicznego której chcemy przekazać jeden procent pożytku publicznego. W polu 125. kwotę wyliczoną, nie większą niż 1 procent naszego podatku. To wszystko.

W stosunku do ubiegłorocznego formularza PIT, zaszła zmiana upraszczająca przekazanie jednego procenta. W ubiegłym roku musieliśmy podać jeszcze dokładną nazwę organizacji pożytku publicznego, teraz musimy podać jedynie jej numer KRS oraz kwotę 1 procenta.

[opcjonalnie]

Sekcja I to część opcjonalna i nie ma konieczności jej wypełniania. Jeśli jednak chcemy wskazać cel szczegółowy, np. aby nasz 1 procent został wykorzystany na leczenie konkretnego podopiecznego fundacji to w polu 128. możemy wpisać swoje dane umożliwiające z nami kontakt np. „Stanisław Nowak, ul. Marszałkowska 1, 00-001 Warszawa, tel. 123-456-789” a w polu 126. cel szczegółowy np. „Na leczenie Jana Kowalskiego„.

Jeśli chcemy, by nasze nazwisko i adres zostało przekazane organizacji dla której przekazaliśmy 1% zaznaczamy poz. 127.

Nawet jeśli kwota twojego jednego procenta jest niewysoka np. 5 złotych, nie wahaj się wpisać jej do swojego PITa, Tobie to nie zaszkodzi a komuś może pomóc zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka.

Czy można oddać 1 procent prościej?

Owszem można. Wystarczy pobrać z naszej strony program PITy 2013, który zrobi to za nas.

4 Responses to Jak oddać 1 procent podatku?

 1. Jacek says:

  Zdecydowanie lepiej rozliczyć się przy użyciu programu, zabawa z ręcznym wypełnianiem to masakra, jedna cyferka źle i wszystko od nowa.
  Mi w tamtym roku wyszło jakoś bardzo mało tego podatku, jednego procenta było chyba z kilkadziesiąt groszy ale też tam wpisałem, niech się urząd skarbowy martwi czy to przelewać heh.

 2. Maryś says:

  Dobrze, że zmienili i nie trzeba w tym roku wpisywać nazwy OPP, sporo ludzi nie oddaje 1 procenta bo im się nie chce, nie chce im się wpisywać, zastanawiać jak wpisać nazwę, czy to jest poprawnie czy nie.
  Pewnie i tak im się nie będzie chciało mnożyć należnego podatku razy 1/100 ale może chociaż trochę to pomoże.
  Sporo chorych dzieciaków jest leczona za kasę z 1 procenta a jak się nic nie wpisze to kasa pójdzie na przemiał do budżetu, jak pozostałe 99%.
  Ja oddam 1 procent na złość, żeby chociaż te parę złotych do tych złodziei nie trafiło.

 3. gdzie mogę przekazać 1% podatku says:

  Witam mam pytanie odnośnie gdzie mogę przekazać swoj 1% podatku… czy mogę przekazać go dla małego miejskiego klubu np. piłkarskiego, żeby zagospodarowali te pieniądze na swoj rozwój , lub dla organizacji prowadzącej spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury dla młodziezy ? Był bym wdzięczny za odpowiedź na podany przeze mnie adres e-mail kamil-olszewski-db@wp.pl
  Z góry Dziękuję.

 4. Magda says:

  Na pewno rozliczenie przy użyciu programu jest szybsze i prostsze :) Rozliczam się tak już trzeci rok i zawsze korzystam z okazji wsparcia 1% podatku dla OPP
  W tym roku wsparłam polskie dzieci z krajów byłego ZSRR ponieważ uważam, ze nasza pomoc jest Im bardzo potrzebna. Tylko dzięki naszej pomocy mają szanse na leczenie w Polsce, co jest Ich jedyną nadzieją na powrót do zdrowia. Są to najuboższe i najbardziej potrzebujące dzieci ze wschodu…polecam.